Fot. Katarzyna Michno Adelto

Grudniową bohaterką cyklu wywiadów „Ekonomik z pasją” jest Julia Strzępka, uczennica klasy II B, kształcąca się w zawodzie technik usług fryzjerskich. Pasją do tańca zaraziła ją mama, Pani Ewa, która zaproponowała jej zgłoszenie się do naboru prowadzonego przez Zespół Tańca Estradowego Ekrol. Mama Julii jest absolwentką tego Zespołu i obecnie prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów Ekrolu. Za namową mamy, Julia wybrała się z koleżanką na pierwsze zajęcia i tak już zostało do dziś. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z naszą uśmiechniętą Julią.

 

- Julia, opowiedz nam o początkach swojej pasji?

Taniec od zawsze był obecny w naszym domu, chociaż jako dziecko próbowałam innych sportów i zainteresowań. Przez kilka lat uprawiałam karate, którego instruktorem jest mój tata. Uprawiałam też pływanie, którego nauczył mnie wujek –nauczyciel wychowania fizycznego i instruktor pływania. Pływanie jest nadal obecne w moim życiu, co roku biorę udział w maratonach pływackich „Otyliada”. Grałam też kilka lat na pianinie. Jednak to taniec skradł moje serce, bardzo szybko zaraziłam się miłością do tańca i od II klasy gimnazjum pasja ta trwa do dziś.

- Wspominałaś, że historia Ekrolu ma związek z naszą szkołą, Ekonomikiem?

Nasz Zespół ma wieloletnią tradycję. Ma też szczególny związek z nasza szkołą, ponieważ w pierwszych latach swojej działalności Zespół istniał przy naszej szkole oraz przy Technikum Mechanizacji Rolnictwa, skąd wziął swoja nazwę „EK”- od Ekonomik oraz „ROL”- od Rolnicza Szkoła - "EKROL". Dwa lata temu brałam udział w koncercie jubileuszowym z okazji 40-lecia istnienia ZT Ekrol. To były wspaniałe chwile spędzone z tancerzami, trenerami jak również absolwentami Zespołu. Wszyscy razem tworzymy Wielką Rodzinę Ekrolu.

- Z czym wiąże się praca w Zespole? Wiadomo, że jest to niesamowicie wymagająca pasja, jak wyglądają Twoje treningi i czy udaje się łączyć taniec z nauką w szkole?

Taniec jak każdy sport wymaga pracy i zaangażowania, jednak ma w sobie też aspekt artystyczny, który sprawia mi wielką radość. Praca w Zespole i konieczność samodyscypliny powoduje też umiejętność radzenia sobie z innymi wyzwaniami, tak w życiu jak i w szkole.

- Julia, Ekrol to bardzo znany zespół, proszę pochwal się nam Waszymi sukcesami.

Praca w Zespole wiąże się z treningami , koncertami, konkursami oraz wyjazdami. Wraz z Zespołem brałam udział w wielu występach m.in. w Międzynarodowym Festiwalu FOUNtain of Inspiration Lublin 2018, gdzie zajęliśmy I miejsce, w Międzynarodowym Festiwalu Camoubitu w Krasiczynie, gdzie również zajęliśmy I miejsce. W 2017 roku wraz z Zespołem Gracja z Łańcuta i T* z Rzeszowa braliśmy udział w Ceremonii Otwarcia Igrzysk Sportów Nieolimpijskich THE WORLD Games 2017 we Wrocławiu, co było niesamowitym przeżyciem, a samą ceremonię otwarcia transmitowano na całym świecie.

- Szlifowanie pasji, jaką jest taniec to z pewnością ciężka praca. Czy znajdujecie w Zespole czas na wspólny wypoczynek?

Wspólnie z Zespołem wyjeżdżamy też na zimowiska oraz letni wypoczynek. Ostatnio tj. we wrześniu 2018 odwiedziliśmy Węgry oraz miasto Bactalorenthaza z okazji 25-lecia nadania praw miejskich reprezentując Miasto Łańcut.

- Czy częste treningi i wyjazdy na liczne konkursy wpływają na atmosferę i relacje w Ekrolu?

Wszystkie te chwile spędzone wspólnie powodują, iż czujemy się ze sobą bardzo związani, jesteśmy dla siebie przyjaciółmi i z doświadczenia absolwentów wiemy, że przyjaźnie te trwają wiele lat.

- Julia, czym dla Ciebie jest taniec? Dlaczego tak ważne jest to, aby mieć w życiu swoją pasję?

Taniec daje mi umiejętności, wiedzę techniczną i zdrowie. Jest dla mnie radością, możliwością SPEŁNIANIA SWOICH MARZEŃ. Jest też okazją do bycia tam, gdzie są wspaniali ludzie, gdzie rodzą się przyjaźnie na całe życie. Taniec dał mi też wrażliwość na piękno, którego nie widziałam wcześniej. Nauczyłam się zachwycać sztuką i talentem innych ludzi. Każda pasja uczy dyscypliny, wytrwałości, pokory i wrażliwości. Daje świadomość ile pracy trzeba włożyć w robienie czegoś, aby było to piękne i wartościowe. Dzięki pasji bardziej cenimy innych ludzi.

- Jakie cechy powinna mieć dobra tancerka lub dobry tancerz?

Taniec jest wymagającą sztuką, talent oraz predyspozycje są bardzo ważne, szczególnie jeśli tańczy się już na wyższym poziomie. Jednak praca, to podstawa, sam talent to za mało, trzeba mieć i talent i samodyscyplinę, trzeba być mocno oddanym temu, co się robi i robić to z PASJĄ.

- Czy wiążesz swoją przyszłość z tańcem np. zawodowo?

Tak jak już powiedziałam taniec, to bardzo wymagająca dziedzina, która wciąż wznosi się na wyższe poziomy techniki, dlatego myślę, że taniec pozostanie moją pasja amatorsko po to, aby czerpać z niego głównie radość.

- Co powiedziałabyś osobom, które chętnie rozwijałyby swoją pasję do tańca, ale się wstydzą, albo są niepewne swoich umiejętności?

Oczywiście rozumiem ich obawy, ponieważ efekt widoczny na scenie może wydawać się nie do osiągnięcia ale gwarantuję, że zakochacie się w tańcu i poczujecie tą radość, tak jak ja. Treningi są wymagające ale nie niewykonalne. W naszym zespole jest wiele osób, które zaczęły przygodę z tańcem w późniejszym etapie szkolnym. Jednak jak się bardzo czegoś chce, to wszystko jest możliwe. Serdecznie zapraszam Was koleżanki i koledzy do naszego Zespołu. Być może i Wy poczujecie pasję do tańca.

Fot. Katarzyna Michno Adelto,Edward Soński, Adam Kunysz oraz archiwum ZT Ekrol.

GALERIA

Jubileusz szkoły

e-Dziennik

Szkoła promująca zdrowie

Zalookaj do NAS :)

Poradnik EKONOMIKA

SWF file not found. Please check the path.

SWF file not found. Please check the path.

Dla pracownika